Yeminli Tercüman Bürosu

Yeminli Tercüman Bürosu

Yeminli tercüman, standart tercümanlar ile kıyasla üst düzey donanıma sahip ve Türk Noterler Birliği tarafından kayıtlı olan kişidir. Uluslararası resmi işlemlerde kullanılacak olan belgelerin çevirisi ise yeminli çevirmen ya da diğer adıyla tercüman adı verilen kişiler tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla da bu kişilerin yetkisi ve sorumlulukları diğer tercümanlara göre çok daha fazla olmaktadır.

Diğer bir tanımla yeminli çevirmen; uluslararası alanda kullanılacak olan resmi belgelerin tercümesini yapan, tercüme ettiği belgelerin altına kaşe ve imzasını atma yetkisine sahip olan profesyonel kişi olarak da tanımlanabilmektedir. Dolayısıyla da yeminli çevirmenler sahip olduğu yetki ve sorumluluklar neticesinde aynı zamanda resmi bir statüye sahip olan kişilerdir.

En Yakın Noter Yeminli Tercüman Bürosu

Yeminli Tercüman Hizmeti

Resmi nitelik taşıyan belgelerin hatasız ve doğru bir tercümeye sahip olmasının zaruri önem taşıdığı durumlarda yeminli tercüme tercih edilir. Bu ilaveten resmi belge tercümesinin verileceği kurum özellikle noter tasdiki şartı arıyorsa bu belge çevirisinin de yeminle tercüme şeklinde hazırlanmış olması gerekir

Normal çeviride her ne kadar hatasız, eksiksiz ve doğru tercüme yapılması amaçlansa da süreç sonunda teslim edilen tercüme belgede birtakım hatalara rastlanabilmektedir. Bu istenmeyen bir durum olsa da böyle bir durum söz konusu olduğunda çeviriyi yapan tercümanın ve bağlı olduğu tercüme bürosunun hukuki bir bağlayıcılığı yoktur.

Oysaki hatalı bir tercümenin özellikle resmi belge çevirilerinde olması durumunda çok vahim sonuçlar yaşanabilir. Bu tür yasal nitelikleri olan belgelerin yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmesi çevirilerde olası hataları tamamen ortadan kaldırır. Çünkü yapılan yeminli çeviride hem tercümanın hem de bağlı olduğu tercüme bürosunun yasal sorumlulukları vardır. Yani diğer tercüme çeşitleri arasında yeminli tercüme; yasal bağlayıcılığı olan ve hatasız doğru bir çeviri garantisini veren tek tercüme türüdür.

Yeminli tercüman bürosu tercih etmeniz işlerinizin profesyonelliği açısından daha doğru olacaktır. Tercümede yapılacak en küçük bir hata bile projenin aksamasına ve vakit kaybına yol açabilir hatta maddi açıdan sorun yaşayabilirsiniz. Ancak tecrübeli ve işinde uzman bir kadroyla çalışırsanız bu tarz sonuçların oluşma ihtimali daha azdır.

Bu sebepten ötürü tercüme konusunda yeminli tercüman bürosu seçmeniz önerilir. Tercüme büroları arasında tercih yaparken de daha tecrübeli ve güvenilir bir yeminli tercüman bürosu ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Yeminli tercüman onayı ise, yasal nitelik taşıyan belgelerin, tercüme bürolarında noterde yemin zaptı bulunan yeminli tercümanlar tarafından tercümesinin yapılması ve altına kaşesinin basılması işlemidir. Noterler yalnızca kendi bünyesinde yemin zaptı bulunan yeminli tercümanın imza ve mührünü tasdik ederler.

Yeminli Tercüman Hizmeti Önemi

Yeminli çevirmen ya da diğer adıyla tercüman, birçok dili ana dil seviyesinde bilmesinin yanı sıra aynı zamanda ülkelerin kültürel özellikleri ve yapıları hakkında da detaylı bilgi ve donanıma sahip olan kişilerdir.

Çeviri hizmetlerinde profesyonelliği en üst seviyeye taşımış olan Adıgün Çeviri ve Danışmanlık yeminli tercüman bürosu, diğer çeviri hizmetlerinde olduğu gibi yeminli tercüme hizmetlerinde de alanında bilgi ve deneyim sahibi olan yeminli çevirmenler ile sizlere hizmet veren tercüme bürosudur.

Aldıkları eğitimin yanı sıra edinmiş oldukları tecrübe sayesinde resmi nitelik taşıyan uluslararası belgelerinizin tercüme işlemleri yeminli tercüman bürosu ile güvenle geçekleştirilir. Bu sayede tüm süreci en kısa zamanda, sorunsuz ve aksama yaşamadan atlatabilirsiniz.

Yeminli Tercüman Fiyatı

Türk Noterler Birliği yemin zaptı almış olan tercümanların sunduğu yeminli tercüme hizmetlerinin fiyatları herkese göre farklılık arz edebilmektedir. Resmi belgenin içeriği, özellikleri ve karakter sayısı bu noktada fiyatlar üzerinde en önemli belirleyiciler olmaktadır. Genellikle bu fiyatlar 1000 karakter üzerinden belirlenmektedir.

Tüm Tercüme Hizmetleri

Yeminli tercüme hizmeti almak istediğiniz belge ilk olarak incelenir ve bilgisayar ortamda belgenin boşluksuz karakter sayımı yapılır. Sayım sonrasında elde edilen karakter sayısı birim fiyat ile çarpılarak yeminli tercüman hizmeti alacağınız belgenin hizmet karşılığı da belirlenmiş olur. Bu konuda daha net ve doğru fiyat bilgisi alabilmek için Adıgün Çeviri ve Danışmanlık Tercüme Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.