Konsolosluk Onayı

Konsolosluk Onayı

Konsolosluk onayı, Lahey Anlaşması’nı imzalamış devletler dışında geçerli bir onaylama biçimidir. Genellikle apostil onayı adı verilen onamanın resmi anlamda geçerli olmadığı durumlarda aktif şekilde kullanılır.

Türkiye’den alacağınız Konsolosluk Tasdik onayı için gereken belgelerinizi 1 gün gibi kısa bir sürede, sizin adınıza en uygun şekilde düzenleyip belirtilen adrese teslim ediyoruz

‘’Telegram’’ ve ‘’WhatsApp’’ iletişim hatlarımız üzerinden bize ulaşabilir, teklif alabilir ve sipariş verebilirsiniz.

Online Çeviri Hizmeti

Tüm Dillerde Tercüme

En İyi Fiyat Garantisi

Adıgün Danışmanlık

Konsolosluk Onayı Hakkında Genel Bilgiler

Konsolosluk onayı özetle apostil onayının yerine geçen bir işlemdir. Eğer söz konusu ülkede apostil konsolosluk onayı mümkün değilse o halde zorunlu olarak bu onaya ihtiyaç duyarsınız. Koşullar ve belgeler noktasında her ülkenin konsolosluğu birbirinden farklı belgeler sunabilir.

Konsolosluk onayı ya da bir başka deyişle Konsolosluk Tasdik Onayı, Lahey Anlaşması’nı imzalamış devletler dışında geçerli bir onaylama biçimidir. Genellikle apostil onayı adı verilen onamanın resmi anlamda geçerli olmadığı durumlarda aktif şekilde kullanılır.

Apostil onayının geçersiz kılındığı bir ülkeye herhangi bir belge yolladığınızda konsolosluk onayını sağlamanız şarttır. Apostil onayı ile alakalı tüm koşullar 1961 senesinde imzalanan Lahey Anlaşması’nda belirtilmiştir.

Apostil onayının gerçekleştiği kimi belgeler, bazı ülkelerde 1 sene, bazı ülkelerde 6 ay boyunca geçerli olur. Kimi ülkeler ise bu tip belgelerin süresiz biçimde geçerli olacağını aktarır. Lahey Anlaşması bilindiği üzere yalnızca söz konusu anlaşmaya imza atan sınırlı sayıda ülke tarafından kullanılır. Söz konusu listenin dışarısında kalan tüm ülkeler, onaylama için farklı bir yöntemden yararlanmak zorundadır. Tam da bu noktada karşımıza konsolosluk onayı kavramı çıkmaktadır.

Problemsiz bir konsolosluk onayı için en güncel şartlara hakim olmakta ve uzmanından destek almakta fayda vardır. Bu noktada Adıgün Tercüme olarak sizlere profesyonel düzeyde danışmanlık desteği sunmaktayız.

Çeviri işlemlerinde kullanılacak olan dokümanların onay alması adına gerekli 3 aşama bulunur. Bunlar; yeminli tercüme, noter tasdiki ve valilik tasdiki şeklinde açıklanır. Adıgün Tercüme sayesinde belgelerinizi ihtiyaç duyduğunuz her yerde sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Belge tasdik işlemlerinde koşulların sağlanması kadar işlem sırası da son derece mühimdir.

Ülkemizden dışarıya gidecek bir belge için önce ülkenin resmi diline uygun şekilde yeminli tercüme yapılır. Tabii bu ülkenin Lahey Anlaşması’nın dışında olması gerekir. Daha sonra bu belge için noter onayı alınır. Söz konusu belge ardından Valilik onayına tabii tutulur. Buradaki onaylama işleminden sonra ise söz konusu ülkenin konsolosluğu, onay işlemini gerçekleştirir. Belge tasdik işlemleri için Dışişleri Bakanlığı cüzi bir harç ücreti talep etmektedir.

Konsolosluk olayı farklı aşamaları içinde barındıran bir süreç olduğu için nitelikli bir tercüme bürosundan destek almak faydalı olacaktır. Sürecin başarıya ulaşması ve zaman kaybı olmaması adına böyle bir seçim sizin lehinize olacaktır. Harç ücretleri ve diğer detaylar hakkında bilgi almak için Adıgün Tercüme ’den destek alabilirsiniz.,

Başkonsolosluk evrak onay işlemlerinin ülkeden ülkeye belli noktalarda değişiklikler içerdiğini unutmayın. Örneğin, Çin gibi bir ülke söz konusu olduğunda birçok prosedürün farklı olduğunu görebilirsiniz. Konsolosluk onay işlemlerinde onay süreci yaklaşık 10-15 gün sürebilmektedir. Hatalı işlemlerde ya da belge eksikliğinde bu süreç daha da uzayabilir

Konsolosluk Tasdiki için Gerekli Koşullar

Konsolosluk tasdik onay işlemleri, Türkiye Cumhuriyeti kapsamında faaliyet göstermekte olan kurumlara ait olmak zorundadır. Ülke dışından gelen ya da farklı bir ülke için değerlendirilecek olan belgeler için bu tasdik işlemi yapılamaz. Bu tip belgeler, önce ilgili dokümanın düzenlenmiş olduğu konsolosluk tarafından onaylanmak zorundadır.

Koşullara dair diğer notları şu şekilde aktarmak mümkündür:

  • İmza sahibi olan şahısın imza yetki belgesi, kaymakamlık ya da Valilik içerisinde bulunmak zorundadır. Noter ya da ticaret odaları adına imzalama yapa şahısların imzalarına dair örneklerde, ilde yer alan valiliklerde ya da ilçelerde yer alan kaymakamlıklarda yer almalıdır.
  • Konsolosluk onayı almak adına sırayla tercüme, tercüme ofisi tasdiki, noter onayı, valilik onayı ve konsolosluk onayı biçiminde bir yol izlemek gerekir.
  • Konsolosluk tasdik onayı için belgenin ulaştırılacağı yerin anlaşmanın dışında kalması gerekir.
  • Konsolosluk tasdiki yapılacak durumda olan ülkelerin listesini bizimle iletişim kurarak öğrenebilirsiniz.

Konsolosluk Onayında Adıgün Çeviri ve Danışmanlık Bürosu’nun Rolü

Konsolosluk Onayı işleminde ülkelere özel belli prosedürlerin bulunduğundan söz etmiştik. Bu noktada ülkenin Apostil onayı kapsamında olup olmadığı büyük önem taşır. Siz de yurt dışına gidecek belgeler için konsolosluk tasdikine ihtiyaç duyarsınız.

Bu sürecin hızlanması ve güvenilir ellerde sorunsuz şekilde sonuçlanması adına belge takibi ve adrese teslim gibi kriterler büyük önem taşır. Adıgün Çeviri olarak konsolosluk onayı konusundaki deneyimlerimizi lehinize kullanıyor ve süreci hızlandırıp işlemlerinizi kolaylaştırıyoruz. Ayrıca vize randevusu, pasaport başvurusu ve çeviri hizmetleri konusunda profesyonel olarak hizmet sunuyoruz.

Size En Yakın Çeviri ve Danışmanlık Bürosu

Adıgün Çanakkale tercüme bürosu Çanakkale merkez ofisiyle hizmet vermektedir. Ancak online çeviri hizmetimizle dünyanın her lokasyonunda bulunmaktadır. İstanbul tercüme bürosu, Ankara tercüme bürosu olarak hizmet veriyoruz. Tercüme ihtiyacınız için herhangi bir arayışa girmeden, evinizden dışarı çıkmadan her işlemlerinizi yapıyoruz. Tarafımıza gönderdiğiniz metnin veya belgenin örneğini sizin için işleminizi yaparken, siz başka işlerinizi yapabilirsiniz.

Adıgün çeviri ve danışmanlık danışanlarımıza zamandan, ulaşımdan tasarruf sağlıyor. Bu sebeple size en yakın tercüme bürosu biziz. İstanbul tercüme bürosu, Ankara tercüme bürosu, İzmir tercüme bürosu, Çanakkale tercüme bürosu ve dünyada size en yakın tercüme bürosu Adıgün tercüme bürosu kaliteli hizmet için sizinle.

Sıkça Sorulan Sorular